Vocea Ta in Colegiul Medicilor

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Vocea Ta in Colegiul Medicilor

Ani de zile medicii din Romania NU AU AVUT CONTROL asupra deciziilor din Colegiul Medicilor. Orice masura viitoare poate fi discutata acum aici! (dr. Razvan Socolov)


2 participanți

    Dr Razvan Socolov

    Sondaj

    Care considerati ca este cel mai important obiectiv?

    [ 1 ]
    Dr Razvan Socolov Bar_left50%Dr Razvan Socolov Bar_right [50%] 
    [ 1 ]
    Dr Razvan Socolov Bar_left50%Dr Razvan Socolov Bar_right [50%] 
    [ 0 ]
    Dr Razvan Socolov Bar_left0%Dr Razvan Socolov Bar_right [0%] 
    [ 0 ]
    Dr Razvan Socolov Bar_left0%Dr Razvan Socolov Bar_right [0%] 

    Total voturi: 2
    Dr. Razvan SOCOLOV
    Dr. Razvan SOCOLOV
    Admin


    Mesaje : 2
    Data de înscriere : 23/11/2015
    Localizare : Iasi

    Dr Razvan Socolov Empty Dr Razvan Socolov

    Mesaj Scris de Dr. Razvan SOCOLOV Mier 25 Noi 2015 - 0:34

    Iași, 18 noiembrie 2015

    SCRISOARE DESCHISA CĂTRE COLEGII MEDICI


    Stimaţi colegi,
    Unii dintre dumneavoastră mă cunosc, fie ca medic primar obstetrică ginecologie, fie prin activitatea didactică de confereţiar la UMF Iaşi. Poate mă cunoașteţi de la acţiunile de promovare a sănătăţii, cursurile postuniversitare pe teme de specialitate sau chiar de la proteste în stradă pentru drepturile medicilor.
    Tot mai mulți medici sunt nemulțumiți și sunt nevoiți să aleagă exilul profesional în străinătate sau să înghită în tăcere frustrarea unei voci care nu este auzită. Putem împreună să fim o voce auzită clar de pacienți, de funcționarii din administrație, de guvern!
    Nu am de oferit doar vorbe, ci soluții concrete:
    - Voi consulta toți colegii medici la fiecare decizie importantă pusă în discuţie în Consiliul Colegiului Medicilor. Voi realiza aceasta printr-o PLATFORMĂ ONLINE unde veţi putea vota dacă sunteţi sau nu de acord cu decizia pusă în discuție. Rezultatul deciziei voastre va fi obligația mea pentru votul în Colegiu!
    - Ingerințele în exercitarea actului medical trebuie să înceteze! Voi reacționa public ori de câte ori sunt sesizat că unui membru al colegiului îi sunt incorect afectate DREPTURILE ŞI DEMNITATEA PROFESIEI!
    - Solicit și voi milita pentru ca manifestările ştiinţifice avizate de Colegiu să fie gratuite pentru medicii rezidenţi sau doctoranzi!
    - Vom demara împreună acţiunile pentru reevaluarea actelor normative ce privesc profesia de medic; vom elabora și propune norme şi criterii de performanţă pentru medici.
    Reformarea sănătăţii nu se poate face doar online sau în stradă. Mergeți la vot pe 29 noiembrie -1 decembrie (şi la turul doi 6-8 decembrie), la sediul Colegiului teritorial.

    Cu votul dumneavoastră,
    pot fi vocea auzită în Colegiul Medicilor!

    Emailul meu este la dispoziţia voastră pentru orice propunere, proiect sau doleanțe: razvansocolov@hotmail.com, si pentru cei care doresc sa se inscrie in viitoarea platforma de discutie.

    Cu respect,
    Dr. Răzvan SOCOLOV
    DrPi
    DrPi


    Mesaje : 1
    Data de înscriere : 25/11/2015

    Dr Razvan Socolov Empty Re: Dr Razvan Socolov

    Mesaj Scris de DrPi Mier 25 Noi 2015 - 6:46

    In calitate de medic, cel mai mult imi doresc ca CM sa devina o voce ascultata in culpa mediclala / greseli de conduita / malpraxis etc. Adica, daca CM stabileste ca am gresit, asta e, platesc prostia facuta. Dar, daca colegiul stabileste ca nu am gresit, atunci sa fie alaturi de mine in relatia cu pacientul, cu spitalul, cu media si eventual si la proces. Cu vorba da si cu fapta.
    Stiu ca va dura ani pana se va putea asta, dar as aprecia primii pasi. Stiu ca vor trebui schimbate legi si luptat impotriva prejudecatilor. Mi-as dori ca peste 10 - 15 ani (chiar dac eu nu mai apuc) cand se va auzi ca Dr X are aparator in proces avocatul oficial al CM sa se simta ca tot colegiul este in spatele lui.

      Data/ora curentă este: Lun 6 Mai 2024 - 15:20